Svētki grupu dzīvoklī
Mēs vēlamies pastāstīt, ar ko atšķiras grupu dzīvokļu pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem no liela “pansionāta” jeb sociālās aprūpes iestādes? Mūsuprāt, vislabākais veids, kā to izdarīt, ir atspoguļot mazas mūsu dzīves daļiņas. Un kas var būt labāks brīdis, lai sāktu to darīt, kā svētki?
Pie mums cilvēki (korekti mēs viņus dēvējam par “klientiem”, jo viņi saņem mūsu pakalpojumu) dzīvo atsevišķos dzīvokļos, viņi izvēlas paši vai un kā svinēt svētkus: ja tā ir dzimšanas diena, tad viņi aicina tos draugus, ko vēlas, ja tie ir kādi lielāki svētki, tad viņi izmanto koplietošanas telpas, kas ir pieejamas visiem – atpūtas telpu un lielu ēdamistabu.
Piebildīsim, ka šī brīža ārkārtas situācija ir ieviesusi nelielas korekcijas mūsu dzīvē, jo savas drošības dēļ, nevaram aicināt ciemiņus, kas nedzīvo mūsu pakalpojumā, tomēr kopā svinēt mēs varam, jo dzīvokļu iekārtojuma dēļ juridiski skaitāmies kā viena mājsaimniecība. Protams, mēs ievērojam epidemioloģiskās drošības prasības.
Šajos svētkos daži klienti izteica vēlmi noskatīties kopā filmu “Dvēseļu Putenis” un nosvinēt svētkus kopā. Mūsu sociālā rehabilitētāja ar prieku piekrita, aizņēmās filmu un saorganizēja skatīšanos. Tikmēr klienti paši parūpējās par uzkodām un visi kopā par noformējumu.
Tā kā mūsu pakalpojumā dzīvo ļoti dažādi cilvēki, ir ļoti svarīgi pēc filmas arī nedaudz aprunāties par tās nozīmi un to, kā katrs esam to uztvēruši, ko mums katram nozīmē gan pati filma, gan arī šie svētki. Sarunas, diskusijas un neformāla noskaņa piestāv svētkiem, tādēļ mūsu sociālo rehabilitētāju loma ir atbalstīt klientus ne tikai sadzīviskās situācijās, bet arī palīdzēt viņu personības izaugsmē, komunicēt par viņus interesējošiem jautājumiem.
Kāda tad ir lielākā atšķirība starp svētkiem ilgstošas sociālās aprūpes iestādē un mūsu pakalpojumā? Pie mums klienti paši izvēlas vai un kā svinēt svētkus. Mēs viņiem palīdzam uzburt svētku noskaņu, sagatavoties praktiski un palīdzam izprast katru svētku nozīmi mūsu dzīvēs un sabiedrībā.
Grupu dzīvoklis = neatkarīga dzīve
Kas ir neatkarīga dzīve? Kas ir grupu dzīvoklis? Vai grupu dzīvokolis ir tas pats kas “pansionāts”? Vai grupu dzīvoklis skaitās neatkarīga dzīve? Ko jūs pakalpojumā darāt? Kas tā par specializēto darbnīcu? Vai tie cilvēki saņem naudu par savu darbu? Kādēļ jūs viņus dēvējat par “klientiem”?
Šie ir tikai daži no jautājumiem, ar ko saskaramies ikdienā. Mēs ar prieku sniedzam atbildes uz katru no tiem, jo tikai stāstot un skaidrojot, mēs varam pievērst sabiedrības uzmanību deinstitalizācijas procesam. Tā nepieciešamībai to cilvēku dzīvēs, kas šobrīd dzīvo lielās institūcijās un sapņo par neatkarīgu dzīvi.
Tādēļ nolēmām veidot videostāstu sēriju un ļaut mūsu pašu klientiem pastāstīt par to, kas viņiem ir svarīgi, par to, kādēļ viņi izvēlas dzīvot neatkarīgi un pastāstīt, kas tad īsti ir grupu dzīvoklis.
Jo lielai daļai cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem ir nepieciešams atbalsts un viņiem tieši grupu dzīvoklis = neatkarīga dzīve.
Seko mums. Dalies ar turpmākiem stāstiem, uzdod jautājumus un isaisties diskusijā. Esi atvērts, jo tieši tā mēs sasniegsim savu mērķi: sabiedrības informētību.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.