EASP konference “Enabling Social Innovation” Helsinkos
Strādājot valstī, kur sociālā joma daudzu gadu garumā ir bijusi otrā vai pat trešā plāna lomā, kur ceļš uz neatkarīgu dzīvi ir bedrains un brīžiem dziļā miglā, inovācijas organizācijas līmenī ir mūsu ikdiena. Tikai meklējot jaunas pieejas, mēs spējam nodrošināt mūsu pakalpojumus jau 25 gadus. Mūsu pakalpojumi ir balstīti sabiedrībā, klienti dzīvo, strādā un mācās tieši tā pat kā ikviens no mums.
Klausoties konferenci ir prieks, ka, lai arī kopējā likumdošana un deinstitualizācijas process vēl nedaudz klibo, mēs, Fonds Kopā un mūsu sadarbības organizācija Latvijas Kustība par Neatkarīgu dzīvi, esam ar radošu un inovatīvu pieeju strādājuši visu savu darbības laiku. Mēs lepojamies ar to, ka blakus tādiem sociālo inovāciju milžiem, kā Anglija, Somija un Vācija, varam ne tikai klausīties un iedvesmoties, bet arī dalīties ar savu pieredzi un piemēru.
Konferencē tiek pārrunātas ļoti nopietnas tēmas dažādos līmeņos: tiek apkopota informācija, par to, kas tad īsti ir sociālā inovācija, kā to definēt un kā to ieviest, balstoties UN cilvēktiesību konvencijā.
Galvenās tēzes, ko vēlamies atgādināt ikvienam par to, kas tad īsti ir sociālā inovācija:
- Tā ir balstīta Uniten Nations cilvēktiesību konvencijā: ieviešot inovācijas, netiek pārkāptas indivīda tiesības un jebkuras inovācijas mērķis ir uzlabot dzīves līmeni (t.sk. fizisko un psihoemocionālo labsajūtu).
- Tieši tā pat kā biznesa pasaulē, sociālajā darbā ir jāatceras par trīs stūrakmeņiem: sadarbība - inovācijas - ietekme. Kvalitatīvas inovācijas var ieviest tikai atbildot uz kādu vajadzību. Lai uzzinātu, kas ir šī vajadzība, ir jāieklausās to cilvēku viedoklī, kam tā visvairāk nepieciešama. Sabiedrība ir tā, kas šīs inovācijas saņem un aprobē, un inovācijas vērtību var novērtēt tikai tās ietekmē uz indivīdiem un sabiedrību kopumā.
Tieši šī modeļa trūkums, mūsuprāt, ir jāuzlabo mūsu valsts likumdošanā un šis modelis ir tas, kam mēs esam sekojuši visu savu darbības laiku. Daudzu viedokļu apkopojums no ļoti dažādām valstīm mums parāda, ka mēs kā organizācija dodamies īstajā virzienā, tas ļauj mums iegūt jaunas perspektīvas un pieejas savam darbam, kā arī nedaudz sevi paslavēt. Apkopojam Fonds Kopā ikdienas inovācijas, ar ko lepojamies visos mūsu paklpojumos:
- Neformālā izglītība. Mūsu komandā ir pedagogi, sociālie darbinieki un citu nozaru speciālisti, kas piedalās klientu izglītošanas procesā. Piedāvājam dažādus pulciņus, meklējam jaunas pieejas un metodes, kā strādāt gan ar akadēmiskām zināšanām, gan ikdienas.
- Klientu padome: klienti ir liela un nozīmīga daļa lēmumu pieņemšanā gan par ikdienu, gan arī pakalpojumu nākotni.
- Erasmus+ projekti, kuru laikā mūsu klienti ne tikai ceļo, bet arī apgūst jaunas prasmes nepiespiestā, neformālā, radošā un brīvā vidē.
- Iedrošinām klientus veidot pašiem savu dzīves vidi: šis gads mums ir bijis remontu gads grupu dzīvokļu pakalpojumā. Klienti paši veido savu dzīves vidi, izvēlas krāsas un paši atbalsta viens otru remontdarbu praktiskajā aspektā.
- Esam izveidojuši projektu “vingrosim kopā”, kas ir īsi un vienkārši izpildāmi treniņi cilvēkiem ar dāžām spējām. Pirms ierakstījām video (kas brīvi pieejami visiem @dotts youtube kontā), trenere vadīja treniņus mērķa grupai un vēroja viņus - lai treniņi patiešām vērtīgi, ir jāstrāda ar cilvēku, kam viņi ir nepieciešami un jāiekļauj viņu pašu plānošanas procesā.
- Esam izveidojuši sadarbības metodoloģiju atbalsta personām par veselīgu, sabalansētu uzturu. Šis laikam viens no ietilpīgākajiem projektiem mūsu organizācijā. Jā, es no sidrs ticam, ka sabalansēt šķīvi, pašam izvēlēties savas maltītes, kas atblastīs veselību ilgtermiņā, var ikviens. Ikviena metode un pieeja ir rūpīgi apbrobēta ar mūsu komandu, un arī šajā projektā, mēs mācījāmies no tiem, kam šī metodoloģija palīdzēs, lai sniegtu vislielāko atbalstu.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.